Kaštonas

Kaštõnų (Aesculus) žinoma 12 rūšių. Paprastasis kaštonas paplitęs visuose žemynuose, išskyrus Antarktidą. Tačiau jo tėvyne laikoma Graikija ir Balkanų pusiasalis.Užauga nuo 20 iki 35 m aukščio. Jaunų medžių augimas itin spartus, vėliau sulėtėja. Pražydę gegužės mėnesį, akį džiugina įspūdingais, kvapiais žiedais. Šie susitelkę į stačius žiedynus atrodo lyg žvakės. Rudenį formuoja kaštonus, kurie išsilupę iš dygliuotos dėžutės būna ryškiai rudos, rausvos spalvos.

Tai ne tik gražus medis, bet ir labai naudingas. Todėl jis yra labai vertinamas liaudies medicinoje. Natūraliosios medicinos gydytojai ir gyduoliai nuo antikos laikų naudojo sėklas, lapus, medžio žievę įvairiems negalavimams gydyti.

Kai kuriuose kraštuose stipriai paplitę kepti kaštonų giminaičiai – kaštainiai (lot. Castanea sativa). Tai gardus ir įdomus, neretai tiesiog gatvėje ruošiamas patiekalas, kuriam naudojami valgomieji kaštainiai. Kaštainiai kartais pasirodo ir mūsų parduotuvėse. Lietuvoje augančių kaštonų vaisiai nėra valgomi.